• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.instagram.com/msnrhb1/
  • https://www.youtube.com/channel/UCxFSahoP2fac6fLqiU1mzrQ
      
                             Bize Ulaşın                                                                                                                                                                                                                                 info@msnrhb.com

Hakkımızda

‘Multipl Skleroz Hastalarına Yönelik Nörorehabilitasyon Uygulamaları’

Multipl skleroz santral sinir sisteminin inflamatuvar demiyelinizan hastalığı olup özellikle genç erişkin yaş grubunda görülen bir nörolojik hastalıktır. Görme kaybı, dengesizlik, güçsüzlük, idrar problemi ve bilişsel fonsiyonlarda etkilenme görülebilir ve bu tablolar hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Hastaların hastalıkları ile olan yolculuklarında yaşam kalitesini artırmaya yönelik farklı uygulamalar bulunmaktadır. Hastaların atak geçirmesini ve özürlülük artışını önlemeye yönelik ilaç uygulamaları hastalığın doğal seyrinde klinik ve radyolojik özelliklere göre uygulanmaktadır. Her hastanın hastalık seyri kendine özgü olup uygulanacak tedaviler de o hastaya göre belirlenmektedir. hastaların fiziksel ve bilişsel fonksiyonlarının bozulmaması ve eğer etkilenme var ise rehabilite edilmesi hasta yaşam kalitesi açısından oldukça önemlidir. Hastaların var olan problemlerine uygun fizyoterapi programları ve bilişsel rehabilitasyon uygulamaları kliniklerde uygulanmaya çalışılmaktadır. Hastane ve kliniklerde hastaların geçirdikleri sürenin kısıtlı olması ve pandemi, ulaşım problemi, engellilik gibi nedenler ile hastaneye ulaşmakta yaşanan zorluklar tedavinin önemli bir kısmı olan nörorehabilitasyon uygulamalarını güçleştirmektedir. Bu durum hasta yaşam kalitesini olumsuz etkilemekte ve nörorehabilitasyon uygulamalarının verimliliğini azaltabilmektedir. ‘Multipl Skleroz Hastalarına Yönelik Nörorehabilitasyon Uygulamaları’ başlıklı bu programımız sayesinde hastaların hastaneye gelmeden elektronik platformda nörorehabilitasyon uygulamalarından yararlanabilmesini amaçladık. Bu amaçla kurulan ‘msnrhb’ web sayfamızda bu uygulamaları hastalarımız ile buluşturduk. Hastalarımız kendilerine uygun nörorehabilitasyon uygulamalarına bu programda ulaşabilmekte ve kendi kişisel gelişimlerini alanında uzman akademisyenlerimizin desteği ile izleyebilmektedir. Hastaların yaşam kalitesine olumlu etki yapacağını umduğumuz bu uygulamanın MS yolculuğunda tüm hasta ve hasta yakınlarına faydalı bir rehber olacağından eminiz.

                   Prof. Dr. Murat TERZİ


ONLİNE FİZYOTERAPİ PROGRAMI

Multipl Sklerozda, fiziksel etkilenim, en sık görülen bulgulardan biridir. Hastaların bireysel olarak fizyoterapi bakış açısıyla değerlendirilmesi ve bu değerlendirmelere uygun egzersiz planının oluşturulması, hastanın yaşam kalitesi, etkilenimini en aza indirmek için olmazsa olmaz tedavi modaliteleridir.Düzenli egzersizin aynı zamanda bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilediği kanıtlanmıştır. Bu proje ile MS hastalarının evinden ekran karşısına geçerek, kendilerine uygun egzersizi düzenli bir şekilde yapmasını sağlamayı hedefliyoruz.

ONLİNE BİLİŞSEL REHABİLİTASYON PROGRAMI

MS hastalarında çok sık rastlandığı için ve yaşam kalitesini çok etkilediği için bilişsel fonksiyonların değerlendirilmesi ve akabinde tedavi edici yaklaşımların her hastaya özel tasarlanmış şekilde uygulanması önem taşımaktadır.
Online nörorehabilitasyon programlarımızla öncelikle var olan bilişsel etkilenimi ortaya koymayı hedefliyoruz. Hastanın yaşam kalitesini ne ölçüde etkilediğini tespit edebilmek, tedavi planlamasında en önemli adımdır.

Kronik hastalıkların evden takibini ve hastalara gerekli yönlendirmeleri yapmak üzere geliştirdiğimiz teknoloji sayesinde; alanında uzman bir ekiple çalışarak MS hastalarının evden fiziksel aktivite düzeyini artırmaya yönelik MSNRHB egzersiz video modelini geliştirdik. Hastalarımızın faydasına olmasını dileriz.

Sema GÜL TÜRK
Adapha Yapay Zeka Arge Ve Yazılım AŞ 
Yönetim Kurulu Başkanı

MSNRHB internet sitesinin oluşturulması ve geliştirilmesinde katkı sağlayan Özgür Yaman'a, MS yaşam hikayeleri videoları çekimlerine katkı sağlayan Dilek Aslan'a ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sinir Bilimleri Lisansüstü Programı öğrencileri Sümeyye Koç, Gülay Bayraktar ve Pınar Erim'e  vermiş oldukları destekler için teşekkür ederiz.